Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
15. listopadu 2023 7:03
Čas čtení 2:24

Cukrovka ohrožuje i zrak. S léčbou by mohla pomoct umělá inteligence

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Cukrovka zatěžuje nejen celé tělo a ovlivňuje celou řadu funkcí, ale způsobuje i oční onemocnění, tzv. diabetickou retinopatii. Jde o závažné onemocnění cév oční sítnice a ve vyspělých zemích je nejčastější příčinou slepoty u diabetiků.

V České republice trpí diabetem téměř desetina populace, přičemž s diabetickou retinopatií je v současné době evidováno přes 100 tisíc osob.

„Počet pacientů s diabetem v České republice se blíží milionu osob, ale k očním specialistům se dostává jen malé procento z nich. Bohužel se tak potýkáme s tzv. podléčenou populací diabetiků. Kvůli zanedbání prevence se diabetici dostávají k očním specialistům pozdě a s takovými změnami na sítnici, které již často nelze napravit,“ říká MUDr. Dana Fillová, vedoucí lékařka aplikačního a vitreoretinálního Očního centra Praha.

13. listopadu 2023 15:31 Čas čtení 1:07 Základní potraviny v Česku zlevnily, zboží je přesto drahé. Na ceny před krizí zapomeň Základní potraviny v Česku zlevnily, zboží je přesto drahé. Na ceny před krizí zapomeň

Světový den diabetu připadá každý rok na 14. listopadu a má za cíl zvýšit povědomí o tomto onemocnění, osvětu a podporu prevence. Je vyhlašován Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní diabetickou federací při příležitosti oslavy dne, kdy se narodil objevitel inzulinu Frederick Banting.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. Zdroj: Bermix Studio, Unsplash

Někteří diabetici mohou i oslepnout

Diabetická retinopatie je závažné onemocnění cév oční sítnice a u pacienta může skutečně způsobit i trvalé oslepnutí. Ve vyspělých zemích je dokonce nejčastější příčinou slepoty u diabetiků. Její výskyt je individuální, ale obvykle se dostaví po několika letech trvání nemoci. Komplikace ale mohou nečekaně propuknout mnohem dříve.

„Zákeřnost diabetické retinopatie spočívá především v její nenápadnosti. Zpočátku se neprojevuje prakticky žádnými příznaky a až v pokročilém stadiu se projeví zhoršeným viděním, které však už v tu chvíli nelze napravit, pouze zpomalit. Včasný záchyt minimalizuje riziko fatálních komplikací a ztráty zraku, proto jsou pravidelné každoroční preventivní prohlídky u diabetiků tak důležité, i když pacient žádné zhoršení zraku nepociťuje,“ vysvětluje paní doktorka Fillová.

14. listopadu 2023 13:27 Čas čtení 0:32 FOTO: Praha představila nové sídlo záchranky. Podívej se, jak bude vypadat FOTO: Praha představila nové sídlo záchranky. Podívej se, jak bude vypadat

Při diabetické retinopatii způsobuje vysoká hladina cukru v krvi ucpání a poškození drobných cév, kterými je sítnice protkána, a dochází tak k poruše prokrvení sítnice. Při další formě diabetické retinopatie cévy v sítnici tzv. „netěsní“, vytéká z nich tekutina, která způsobuje otok sítnice. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice pak ničí schopnost vidění. Oko se snaží napravit situaci růstem nových cév. Ty jsou ale nekvalitní, praskají a mohou způsobit odchlípení sítnice.

V prevenci by mohla pomoci umělá inteligence

Umělá inteligence nyní přichází ze všech stran a i v oftalmologii je aktuálně velkým trendem. Využívá se především jako screeningová metoda pro zachycení patologií sítnice, zejména diabetických změn a změn charakteru degenerací makuly.

Oční centrum Praha se spolupodílí na vývoji umělé inteligence Aireen, která slouží právě především k diagnostice diabetické retinopatie. Její využití je především u praktických lékařů a diabetologů pro prvotní záchyt tohoto onemocnění. Díky umělé inteligenci by se tak do budoucna mohlo předcházet pozdní diagnostice i fatálnímu poškození zraku.

„Jedná se o software, který využívá schopnosti tzv. hlubokého učení a dokáže sám z fotky očního pozadí vyhledat patologie, jako jsou krvácení, otoky či cévní patologie. Nejedná se pouze o vyhledání patologie, ale jde i o určení tíže poškození a akutnosti zásahu lékaře. Jinak řečeno, v případě pozitivního výsledku screeningu pomocí AI je pacientovi doporučena návštěva specialisty, tedy očního lékaře,“ doplňuje paní doktorka Fillová.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. Zdroj: unsplash

Léčba diabetické retinopatie

Základem léčby a prevence diabetické retinopatie je dosažení a trvalé udržení optimální kompenzace cukrovky a dalších rizikových faktorů diabetu, jako jsou vysoký tlak a vysoká hladina cholesterolu. Pokud však již dojde k pokročilému stadiu diabetické retinopatie, přichází na řadu moderní medicína, jako je laserová terapie a biologická léčba.

Operačním zákrokem již nelze vidění zlepšit, ale pomáhá zpomalit a stabilizovat průběh onemocnění. Cílem léčby je zajizvit neprokrvené části sítnice a zabránit prosakování z cév. Postižená místa jsou během operačního zákroku ošetřena tenkým paprskem laseru. Laserové ošetření se provádí ambulantně a trvá několik minut.

31. října 2023 14:22 Čas čtení 0:45 Počet Čechů s rakovinou prostaty stále přibývá. Přemluv tátu, ať si najde termín vyšetření Počet Čechů s rakovinou prostaty stále přibývá. Přemluv tátu, ať si najde termín vyšetření

Pacientům také pomáhá biologická léčba sítnice. U lidí s diabetickou retinopatií může dojít k diabetickému otoku makuly, při kterém na sítnici dochází ke vzniku krvácení a otoku z prosakujících cév. V tomto případě se přistupuje k aplikaci nitroočních injekcí s biologickou léčbou, tzv. anti-VEGF preparátem.

Domů
Sdílet
Diskuse