Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
4. ledna 2024 16:55
Čas čtení 1:54

Novela silničního zákona: Povinné ručení se nově týká i elektrokoloběžek, roli hraje jejich rychlost

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Novela silničního zákona: Povinné ručení se nově týká i elektrokoloběžek, roli hraje jejich rychlost
Zdroj: Kalkulátor/ASPEN PR/propagační materiál

S příchodem nového roku začíná platit novela zákona o provozu na silničních komunikacích. Přináší řadu novinek, například řidičský průkaz na zkoušku už od 17 let, zjednodušení bodového systému nebo vyšší pokuty za závažnější přestupky.

„Změny se týkají i povinného ručení, zpozornět by tedy měl každý majitel vozu – a nejen vozu. Mění se také limity pojistného plnění nebo to, kdo za sjednání pojištění odpovídá,“ upozornil Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Jaké hlavní změny by si lidé měli ohlídat?

Vozidlem už není jen automobil nebo motocykl

Povinné ručení se nově týká nejen auta, ale i některých dalších dopravních prostředků, například elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků a velkých sekaček, golfových vozíků nebo sněžných skútrů.

„Ještě než se své koloběžky kvůli povinnému ručení raději zbavíte, zkontrolujte si její maximální rychlost. Nové podmínky se totiž vztahují jen na vozidla, pro která platí některá z následujících podmínek: maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 kilometrů v hodině, maximální konstrukční rychlost je vyšší než 14 kilometrů v hodině a vozidlo současně váží víc než 25 kilogramů. Majitelé elektrokol si mohou oddechnout. Novela se týká jen vozidel, u kterých je motor hlavním pohonem,“ říká Thienel.

3. ledna 2024 17:41 Čas čtení 0:41 Revoluce v pražské MHD. Příměstské autobusy chystají novinku, která usnadní cestování Revoluce v pražské MHD. Příměstské autobusy chystají novinku, která usnadní cestování

Pokud jde o zahradní traktůrky a další vozidla ze seznamu, povinnost zákonného pojištění se na ně nevztahuje v případě výhradního provozu jen na soukromém pozemku nebo v jiných uzavřených prostorách.

Za pojištění odpovídá provozovatel

Zatímco dosud odpovídal za povinné ručení vozu jeho majitel, nově přechází povinnost sjednat pojištění na provozovatele, který vůz skutečně využívá. Tím může, ale nemusí být stejná osoba. 

Provozováním auta se rozumí jen dlouhodobější činnost. Pokud tedy auto někomu půjčíš třeba na den, nestává se z něj provozovatel. Občanský zákoník pak stanovuje, že pokud není možné provozovatele určit, je jím automaticky vlastník vozidla.

řidič řízení
Zdroj: Unsplash/why kei/volně k užití (ilustrační obrázek)

Provozovatel nese odpovědnost i za odstavené vozidlo

Pojem „provoz vozidla“ se nově vztahuje i na stojící dopravní prostředek. To znamená, že pokud odstavíš auto u silnice a vytvoříš tak překážku, kvůli které dojde k nehodě, za veškeré škody odpovídáš ty. U aut, která jsou dočasně vyřazena z provozu na pozemních komunikacích, tzv. „depozit“, se nic nemění. Povinné ručení mít nemusí, uzavřít se musí spolu se zpětným uvedením do provozu.

3. ledna 2024 15:31 Čas čtení 1:23 Další české supermarkety zlevňují. Podívej se, kde a kolik ušetříš Další české supermarkety zlevňují. Podívej se, kde a kolik ušetříš

Zvyšují se pojistné limity

Doteď bylo možné sjednat povinné ručení s pojistným limitem od 35 milionů korun. Takové pojištění bylo často nejlevnější, proto lákalo spoustu zájemců. Ne vždy ale tato částka na pokrytí škody stačila. Aby se zabránilo případům, kdy musel viník nehody sáhnout do vlastních úspor, minimální pojistný limit se nově zvýšil na 50 milionů korun. 

Zelenou kartu už nemusíš mít u sebe

Tato změna sice neplatí hned od začátku roku, ale během prázdnin nebo od září už bychom se měli dočkat. A o co konkrétně půjde? „Při cestách po Česku se nebudete muset prokazovat takzvanou zelenou kartou, policie si platnost pojištění snadno ověří elektronicky. Už teď přitom platí, že u sebe nemusíte vozit papírovou kartu, stačí ji mít vyfocenou nebo uloženou v mobilu.“

3. ledna 2024 10:34 Čas čtení 0:37 Nepřijdeš o WhatsApp? Na těchto mobilech nebudou nové aktualizace fungovat Nepřijdeš o WhatsApp? Na těchto mobilech nebudou nové aktualizace fungovat

Pozor si ale dej při cestách do zahraničí. Zelená karta bude pořád sloužit jako mezinárodně platný doklad o pojištění. „Plná digitalizace se sice chystá v rámci celé Evropské unie, ještě to ale chvíli potrvá,“ upozorňuje Martin Thienel.

Domů
Sdílet
Diskuse