Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Karolína Fejtová
2. února 2024 17:31
Čas čtení 0:46

VIDEO: Mládě bílého žraloka na prvních záběrech v historii! Podívej se, jak vypadá

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
VIDEO: Mládě bílého žraloka na prvních záběrech v historii! Podívej se, jak vypadá
Zdroj: Getty Images/Alexis Rosenfeld

Vědci ho objevili na pobřeží Santa Barbary.

Žraloka spatřili biolog z Kalifornské univerzity Phillip Sternes a kameraman specializující se na natáčení divoké přírody Carlos Gauna. Po parybách pátrali s použitím podmořského dronu a byli více než úspěšní. Přestože žralok bílý patří mezi jedny z nejznámějších druhů, jeho mládě bylo spatřeno poprvé. Mělo 1,5 až dva metry, dospělí tohoto druhu dorůstají průměrně do 4,5 až pěti metrů.

Doposud vědci měli za to, že se tato mláďata rodí hluboko v oceánu. Nyní to však vypadá, že se rodí v mělčích vodách u pobřeží, záběry totiž pochází ze 300 metrů od pláže.

Šedý dospělák, bílé mládě

Většina těla žraloka bílého je šedá, bílá je pouze jeho spodní část těla. Mládě, které dvojice zachytila, bylo celé bílé. „Zvětšili jsme záběry, zpomalili je a zjistili, že bílá vrstva se během plavání z jeho těla uvolňuje. Tehdy nám došlo, že se nejspíš díváme na novorozeného žraloka bílého, který se právě zbavuje své embryonální vrstvy,“ cituje ČT24 Sternese.

2. února 2024 9:31 Čas čtení 0:58 VIDEO: Norsko potkala nejsilnější bouře za 30 let. Záběry ukazují sílu, s jakou udeřila VIDEO: Norsko potkala nejsilnější bouře za 30 let. Záběry ukazují sílu, s jakou udeřila

Zatím není známo, jestli se všichni žraloci tohoto druhu rodí bílí, nebo měl tento konkrétní vadu kůže. Vědec s kameramanem se domnívají, že se o žádnou nemoc nejednalo, a předpokládají, že by bílé zbarvení pro tato mláďata mohlo být přirozené.

Domů
Sdílet
Diskuse