Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
13. února 2024 12:17
Čas čtení 1:18

Portál dopravy nabízí nové digitální služby. Co vše lze vyřídit z domova?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Portál dopravy nabízí nové digitální služby. Co vše lze vyřídit z domova?
Zdroj: Unsplash/Glenn Carstens-Peters

Žádosti o převod vlastníka vozidla nebo o vydání doplňkové registrační značky mohou nově podávat fyzické osoby přes Portál dopravy. Novinky podle ministerstva šetří nejen čas, ale díky slevě i peníze za správní poplatky.

„Pokračujeme v digitalizaci dopravních agend a rozšiřujeme digitální služby například o elektronické podání žádosti ke změně vlastníka vozidla nebo vydání doplňkových registračních značek. Systém do žádosti automaticky předvyplní všechny známé údaje. Žadatel také díky on-line žádosti ušetří 20 procent z výše správního poplatku,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

12. února 2024 16:45 Čas čtení 0:54 Další problémový produkt s HHC. Dívka z Chomutova musela po jeho požití do nemocnice Další problémový produkt s HHC. Dívka z Chomutova musela po jeho požití do nemocnice

Při vyplňování žádosti si lze nastavit kontaktní údaje, na které chce uživatel*ka dostávat notifikace o stavu svého požadavku. Jakmile budou doklady k vozidlu nebo registrační značky připravené k předání na zvoleném úřadě, přijde upozornění. Následně stačí pouze vyzvednout doklady a zaplatit správní poplatek. Na úřadě je zatím stále nutné předložit ke kontrole všechny potřebné doklady ve fyzické formě.

Jaké jsou novinky v agendě vozidel na Portálu dopravy?

 • Změna vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla (převod vozidla na nového vlastníka).
 • Vydání doplňkové tabulky s registrační značkou (vydání tabulky s registrační značkou pro umístění na nosič kol, zavazadel apod.).
 • Zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel (koupě nového vozidla v ČR nebo dovoz vozidla ze zahraničí).
 • Vyřazení silničního vozidla z provozu nebo zápis zániku silničního vozidla (vyřazení neprovozovaného nebo odcizeného vozidla z provozu nebo zápis zániku vozidla).
 • Vydání nového osvědčení o registraci silničního vozidla (vydání nového ORV z důvodu jeho ztráty nebo odcizení).
 • Oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení tabulky s registrační značkou (nahlášení chybějící registrační značky jako ochrana před zneužitím).
 • Zápis změny údajů v registru silničních vozidel (zápis změny bydliště, jména vlastníka/provozovatele nebo změna technických údajů vozidla).
 • Vydání tabulky s registrační značkou na vývoz (vydání tabulky s registrační značkou při prodeji vozidla mimo území ČR).
 • Výpis všech svých historicky vlastněných či provozovaných vozidel.
 • Výpis technických údajů vozidla.
 • Informace o platnosti technické prohlídky.

Řadu záležitostí lze přes Portál dopravy vyřídit už více než rok. Jejich přehled a návody najdeš tady.

Domů
Sdílet
Diskuse