Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
24. března 2024 17:20
Čas čtení 0:57

V Česku by dnes mohla být vidět polární záře! Díky silným erupcím na Slunci

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku by dnes mohla být vidět polární záře! Díky silným erupcím na Slunci
Zdroj: Unsplash/Lucas Marcomini/volně k užití

Díky sobotní silné erupci na Slunci by dnes večer a v noci mohla být vidět i z území Česka polární záře, která je v nižších zeměpisných šířkách vzácná. Na Facebooku o tom informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě ČTK sdělil, že předpovědi polárních září sice nejsou nikdy stoprocentní, ale v tomto případě nejsou šance malé. Pozorování podle něj však může ztížit nepříznivé počasí a svit Měsíce, který je téměř v úplňku. „Pokud ale záře opravdu nastane, mohla by být zaznamenatelná minimálně fotograficky,“ prohlásil Horálek.

24. března 2024 13:00 Čas čtení 0:38 Změna času už je skoro tady. Kdy se vyspíš o hodinu méně? Změna času už je skoro tady. Kdy se vyspíš o hodinu méně?

Podle něj byly v sobotu zaznamenány na Slunci velmi silné erupce, během kterých se uvolnilo plazma mířící k Zemi. Monitoring amerických národních úřadů pro oceán a atmosféru (NOAA) a pro vesmír a kosmonautiku (NASA) podle Horálka předpovídá příchod oblaku nabitých částic a geomagnetické bouře, a tedy možné podmínky pro vznik polárních září viditelných i z Česka. Zmíněný oblak by měl dorazit k Zemi v průběhu noci na pondělí, nebo spíše časně ráno, dodal Horálek.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. Pokud jsou k vidění v nižších zeměpisných šířkách, mohou si je nezkušení pozorovatelé podle odborníků splést se září měst.

„Zda jde opravdu o polární záři, se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelné pouhým okem.

Někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil už dříve ČTK Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum zaštiťující Planetárium Praha a hvězdárny.

V ČR bylo zřejmě naposledy možné pozorovat polární záři loni v listopadu.

Domů
Sdílet
Diskuse