Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
3. dubna 2024 16:55
Čas čtení 1:31

Nové informace k záměně pacientek na Bulovce. Podle ministra Válka šlo o lidskou chybu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Nové informace k záměně pacientek na Bulovce. Podle ministra Válka šlo o lidskou chybu
Zdroj: Úřad vlády ČR

Na konci března proběhla médii zpráva o potratu špatně identifikované pacientky. Podle přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Michala Zikána v incidentu hrála roli jazyková bariéra.

Procesy na klinice pražské Fakultní nemocnice Bulovka, kde byly minulý týden v pondělí zaměněny pacientky, kvůli čemuž jedna z nich potratila, jsou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nastaveny správně. Pochybení považuje za lidskou chybu, o míře zavinění jednotlivých osob musí rozhodnout policie, řekl ve středu novinářům při příchodu na jednání vlády.

29. března 2024 10:36 Čas čtení 0:52 Jak se to mohlo stát?! Ředitel Svazu pacientů ČR popsal chyby, kterých se lékaři na Bulovce dopustili Jak se to mohlo stát?! Ředitel Svazu pacientů ČR popsal chyby, kterých se lékaři na Bulovce dopustili

„Systémově je na této gynekologicko-porodnické klinice, kde se nešťastná událost stala, vše správně nastaveno. Šlo o selhání lidského faktoru, (...) konkrétních lidí, kteří nepostupovali podle postupů, které jsou na Bulovce zavedeny,“ uvedl ministr.

Ministerský odbor přímo řízených organizací, pod který Bulovka spadá, podle něj procesy zkontroloval, další vyšetřování je ale podle Válka na policii. „Ty postupy se znovu a znovu budou revidovat ve všech zdravotnických zařízeních. Pokud najdeme cokoliv, co by se dalo zlepšit, tak to samozřejmě zlepšíme,“ dodal. Ředitel Bulovky Jan Kvaček kvůli této události jeho důvěru neztratil.

Podle médií byly obě zaměněné ženy cizinky původem z Asie, které trvale žijí v Česku. Jedna přišla na běžnou kontrolu v těhotenství, druhá na takzvanou kyretáž, která se provádí například při léčbě nemocné dělohy, ale lze tak i ukončit těhotenství. Čtyři pracovníci nemocnice, lékařka, sestra, administrativní pracovnice z gynekologicko-porodnické kliniky a anestezioložka z oddělení ARO jsou podle nemocnice po tragické události mimo službu.

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka Michal Zikán v sobotu pro CNN Prima News řekl, že souhlas se zákrokem podepsala správná pacientka. „Tato žena, poškozená, reagovala na vyvolání v čekárně, na vyvolání cizím jménem, a pak celý proces, kterým prošla, procházela s cizí dokumentací,“ uvedl.

3. dubna 2024 16:17 Čas čtení 0:55 Za pár rostlin konopí pět let pro „staré dědečky“. Petr Pavel zamítl žádost o milost za pěstování marihuany Za pár rostlin konopí pět let pro „staré dědečky“. Petr Pavel zamítl žádost o milost za pěstování marihuany

Televizi Nova Zikán řekl, že roli hrála jazyková bariéra, protože pacientka byla cizinka a k samotnému zákroku chodí už ženy obvykle bez předkladatele. „Co je důležité, provedený zákrok jí neznemožňuje další těhotenství a mít dítě,“ dodal k ženě, která potratila.

Podle Válka by pacienti měli být označeni pomocí náramků, které je přesně identifikují, a mít s sebou tlumočníka, pokud nemluví česky. „Nejde jenom o tlumočníky, ale i pacienta, který je ve stavu, kdy není schopen vůbec odpovídat. I potom musí být identifikován,“ uvedl Válek. Posílit mechanismy, které pacienty chrání před lidskou chybou, by podle něj mohla pomoci i další elektronizace zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek oznámilo, že událost považuje za neomluvitelné selhání lidského faktoru. Nemocnice se rodině omluvila a je připravena poskytnout pacientce odškodnění, viníci byli postaveni mimo službu, řekl tehdy ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Domů
Sdílet
Diskuse