Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Anna Peclová ČTK
19. května 2024 10:06
Čas čtení 0:59

VIDEO: Tornádo v Česku. Na Ústecku vytrhalo betonové kostky z chodníku, škody jsou minimální

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
VIDEO: Tornádo v Česku. Na Ústecku vytrhalo betonové kostky z chodníku, škody jsou minimální
Zdroj: TASR - Michal Svítok

V sobotu v podvečer Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) informoval o výskytu menšího tornáda na Ústecku. Dle starostky napáchalo menší škody.

Objevilo se ve Valtířově, části obce Velké Březno. Vír zachytily radary před pátou odpoledne. „Dle radarových dat čas sedí s průchodem linie přeháněk bez bleskové aktivity. Dle projevů se zdá, že se jednalo o velmi slabé tornádo s krátkou životností,“ uvedl ČHMÚ.

Ústav výskyt tornáda později potvrdil. „Dle dopplerových dat ze saského radaru je jasné, že se v době výskytu vyskytovala v místě jasná rotace. Jednalo se tak zcela jistě o tornádo,“ napsal.

Podle starostky Velkého Března Zuzany Mendlové jsou škody minimální. „Vytrhalo nám to pár betonových kostek z chodníku, jinak nikde nejsou poškozené stromy, nikde není ani stopa, kudy to šlo, ani u toho chodníku není vidět žádná zválená tráva. Nebýt toho chodníku, tak ani není vidět, že se tudy něco prohnalo. Nikdo se mi ani neozval, že by měl nějakou škodu,“ uvedla pro ČTK.

7. prosince 2023 17:00 Čas čtení 0:07 KVÍZ: Co je El Niño a jak vzniká déšť? Otestuj se, co víš o počasí KVÍZ: Co je El Niño a jak vzniká déšť? Otestuj se, co víš o počasí

Podle meteorologů šlo o velmi slabé tornádo s krátkou životností. „Tornádo se pohybovalo i přes tok Labe, jak je vidět na videu od Lukáše Dolanského. Dnešní tornádo se vyskytlo v rámci linie přeháněk. Svou silou bylo ale samozřejmě nesrovnatelně slabší než to ‚moravské‘, které bylo vázané na silnou supercelární bouři. Slabší tornáda jsou a vždy byla poměrně běžná,“ doplnili meteorologové.

Domů
Sdílet
Diskuse