Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
24. dubna 2023 12:04
Čas čtení 1:32

Karel Janeček se kvůli volbám znovu obrací na soud

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Karel Janeček se kvůli volbám znovu obrací na soud
Zdroj: Karel Janeček

Při posledním podnětu Nejvyššímu správnímu soudu Karel Janeček neuspěl.

Podnikatel Karel Janeček se znovu obrátil na Ústavní soud (ÚS) v souvislosti s letošní volbou prezidenta republiky, kterou vyhrál Petr Pavel. Janeček chtěl sám kandidovat, vnitro jej ale kvůli nedostatku platných podpůrných podpisů do volebního klání nepustilo. Už před volbami se neúspěšně domáhal registrace u soudů, včetně ústavního.

Podnět k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) podal i po volbách, ale neuspěl a právě proti stručnému usnesení NSS směřuje další ústavní stížnost. Janeček ji podal začátkem dubna, dnes se záznam objevil v přehledu plenárních věcí na webu ÚS.

Janeček chce až do Štrasburku 

Janeček už dříve uvedl, že výsledek voleb nezpochybňuje, ale kvůli budoucnosti se chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Potřebuje kvůli tomu vyčerpat vnitrostátní opravné prostředky.

Soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal Pavel Šámal. Vzhledem k tomu, že jde o volební problematiku, bude rozhodovat celé plénum, tedy sbor všech soudců ÚS.

Janeček se domnívá, že vnitro chybovalo, když mu kandidaturu neumožnilo. Hrubě to prý ovlivnilo výsledek voleb. Poukazoval také na nerovnost mezi kandidáty s podporou poslanců či senátorů a kandidáty občanskými, kteří potřebují získat nejméně 50 000 platných podpisů. Po volbách kvůli tomu Janeček zpochybnil zvolení Pavla prezidentem, ale NSS už se jeho argumenty podruhé nezabýval, protože je vypořádal už před volbami, ve specifickém typu řízení, kde soud přezkoumává registrace kandidátních listin.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

„Navrhovatel nemůže v řízení o vyslovení neplatnosti volby prezidenta úspěšně uplatnit argumentaci ohledně svého ‚nevpuštění‘ do prezidentské volby,“ stálo ve stručném usnesení NSS. Janeček poté v únoru ČTK řekl, že se chce obrátit do Štrasburku a věří, že tam uspěje. Výsledek lednových voleb hlavy státu a zvolení Pavla ale prý respektuje, jde mu o spravedlnost a příští volby.

Na rozdíl od Diviše neuspěl

Podnikatel a matematik loni předložil vnitru na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole část vyřadil, a Janeček tak spadl pod zákonem stanovenou hranici 50 000 podpisů, vyžadovaných pro takzvané občanské kandidáty na prezidenta. Rozhodnutí napadl u NSS, který sice některé podpisy vrátil do hry, i tak ale Janeček stanovenou hranici těsně nezdolal – na rozdíl od podnikatele Karla Diviše, kterému soud kandidaturu nakonec za podobných okolností umožnil. Janeček před volbami neuspěl ani u ÚS, což jej prý šokovalo.

Voleb prezidenta se nakonec účastnilo devět kandidátů, v druhém kole s výrazným náskokem porazil bývalý představitel armády a NATO Pavel expremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše.

Domů
Sdílet
Diskuse