Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Eduard Starkbauer
7. května 2023 10:38
Čas čtení 0:55

O ruském útoku na Ukrajinu jsme věděli už v roce 2011, překvapuje exprezident USA Bill Clinton

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
O ruském útoku na Ukrajinu jsme věděli už v roce 2011, překvapuje exprezident USA Bill Clinton
Zdroj: ČTK/ABACA/AA/ABACA

K naznačení postupu Ruska došlo na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Bývalý prezident USA Bill Clinton řekl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin mu o plánu zaútočit na Ukrajinu řekl už v roce 2011, tedy tři roky před okupací Krymu a útokem na Donbas.

Putin mu prý důsledně připomněl, že Rusko není vázáno tzv. Budapešťským memorandem, které zaručuje územní celistvost zemí. Podle The Guardian Clintonovo odhalení vyvolává nepříjemné otázky, zda měly být USA a jejich evropští spojenci lépe připraveni na postup Ruska.

Bill Clinton řekl, že s ruským prezidentem mluvil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu v roce 2011, kde Putin zpochybnil otázku memoranda, které mělo v roce 1994 Ukrajině, Bělorusku a Kazachstánu zajistit územní celistvost za to, že se vzdají jaderného arzenálu, který zdědily po rozpadu Sovětského svazu. Memorandum podepsali Bill Clinton, britský premiér John Major a tehdejší prezident Ruska Boris Jelcin.

Vladimir Putin
Zdroj: TASR/AP

„Putin mi v roce 2011, tři roky předtím, než obsadil Krym, řekl, že nesouhlasí s dohodou, kterou jsem uzavřel s Borisem Jelcinem, že budou respektovat území Ukrajiny, pokud se vzdají svých jaderných zbraní,“ řekl Clinton během diskuse v židovském kulturním a komunitním centru v New Yorku.

10. června 2024 14:00 Čas čtení 5:27 Jak se z chudé dívky s depresemi stala ikona pro celý módní svět. Kdo je milionářka Emma Chamberlain? Jak se z chudé dívky s depresemi stala ikona pro celý módní svět. Kdo je milionářka Emma Chamberlain?

„Putin mi řekl: ‚Vím, že Boris souhlasil, že půjde s vámi a Johnem Majorem a NATO, ale nikdy to neprotlačil přes dumu. I my máme své extrémní nacionalisty. Nesouhlasím s tím, nepodporuji to a nejsem tím vázán.‘ Od toho dne jsem věděl, že je to jen otázka času,“ přiznal Bill Clinton dle Financial Times.

Domů
Sdílet
Diskuse