Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Kristýna Dobiášová TASR
18. května 2023 10:55
Čas čtení 0:44

Vesmírnou soutěž znovu ovládl Saturn. Čím vyniká ve sluneční soustavě?

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Vesmírnou soutěž znovu ovládl Saturn. Čím vyniká ve sluneční soustavě?
Zdroj: Wikimedia Commons

Saturn se opět dostal na první místo v počtu měsíců ve sluneční soustavě. Astronomové potvrdili objev 62 nových měsíců planety, čímž se jejich oficiální počet zvýšil na 145. Informuje TASR podle zpráv BBC a webu The Guardian.

Na prvním místě byl dlouho Saturn s 83 měsíci. V únoru letošního roku jej však předstihl Jupiter (95 měsíců), kterému tehdy Mezinárodní astronomická unie (IAU) potvrdila 12 nových měsíců. Nyní je však Saturn opět na první příčce.

12. května 2023 10:58 Čas čtení 0:37 Došlo k dosud největší vesmírné explozi. Mohlo jít o setkání hvězdy s černou dírou Došlo k dosud největší vesmírné explozi. Mohlo jít o setkání hvězdy s černou dírou

„Nejenže téměř zdvojnásobil počet svých měsíců, ale má nyní více měsíců než všechny ostatní planety sluneční soustavy dohromady,“ uvedl profesor Brett Gladman, astronom z kanadské University of British Columbia, který se na pozorování podílel. Mnohé z těchto měsíců jsou pravděpodobně pozůstatky relativně nedávných srážek větších Saturnových oběžnic.

Hledání nových měsíců je jako skládačka

K detekci nových měsíců o průměru až 2,5 km byla použita data shromážděná dalekohledem na observatoři Mount Mauna Kea na Havaji v letech 2019–2021. V posledních desetiletích se počet potvrzených měsíců neustále zvyšuje spolu se zlepšováním citlivosti teleskopů a analytických metod.

17. května 2023 16:44 Čas čtení 0:36 Zásadní hranici globálního oteplení o 1,5 °C pravděpodobně překročíme do pěti let, varují odborníci Zásadní hranici globálního oteplení o 1,5 °C pravděpodobně překročíme do pěti let, varují odborníci

V nejnovější studii byla použita technika procházení sekvenčních snímků rychlostí pohybu měsíců. Spojením všech snímků se nové měsíce jevily mnohem jasnější. Astronom Edward Ashton to přirovnal k dětské hře s puzzle, kdy se postupným spojováním bodů vytvářejí obrazce. „Na jedné stránce máte asi 100 různých obrysů, ale nevíte, která tečka patří ke které skládačce,“ řekl.

Domů
Sdílet
Diskuse