Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
3. prosince 2023 9:07
Čas čtení 5:03

Velký přehled dopravní situace v Česku: Jak jsou na tom silnice jednotlivých krajů po sněhové nadílce?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené

Přinášíme přehled aktuální situace v českých krajích.

Na jihočeských silnicích je v neděli ráno pouze tenká vrstva sněhu. Silničáři jezdili v noci s veškerou technikou. Proti sobotní kalamitě je situace klidná, řekl ČTK dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista. Sněžit by mělo v kraji dnes jen ojediněle, teploty se budou pohybovat od minus pěti do minus dvou stupňů, řekla ČTK Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Jihočeský kraj

Na východě kraje se mohou přes den tvořit sněhové jazyky. V sobotu ráno přitom vyhlásil v kraji jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) kalamitní stav, místy napadlo až tři čtvrtě metru sněhu, byly problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, některé silnice byly nesjízdné, bez proudu byly tisíce odběratelů firmy EG.D.

„V noci jezdila veškerá naše technika. Už to nebylo o akutním zásahu proti sněhu, který napadl v sobotu. Už jsme jen udržovali všechny úseky, začišťovali zbytky třícentimetrové vrstvy sněhu, která spadla přes noc. Situace je pod kontrolou. Tenké vrstvy sněhu jsou všude, nejde to očistit na asfalt, ale nemáme nic nesjízdného. Po celém kraji byly v noci jen tři padlé stromy, všechno je odstraněné a průjezdné,“ řekl v neděli ráno ČTK dispečer silničářů.

Do sobotní půlnoci v kraji ještě sněžilo, pak začalo srážek ubývat a byly jen ojedinělé, uvedli meteorologové. „Dnes (v neděli) bude sněžit taky jen ojediněle. Na horách by mohly být sněhové přeháňky četnější. Kalamitu jako v sobotu nečekáme,“ řekla Uhlíková.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

V neděli ráno je v kraji nejčastěji kolem minus pěti stupňů. Největší mráz byl na stanici Vimperk, kolem minus 12 stupňů. V pondělí ráno by měly být tuhé mrazy, kolem minus deseti až minus 13 stupňů. Dnes se budou nejvyšší denní teploty pohybovat od minus pěti do minus dvou stupňů Celsia.

Vysočina

Dálnice D1 je na Vysočině plně průjezdná. Kamiony v kraji mají problémy na některých silnicích nižších tříd, místy se tvoří sněhové jazyky. Silničáři uklízeli silnice celou noc se 109 sypači, na Třebíčsku byly přes noc až metrové závěje. Někde je na silnicích ráno tenká vrstva sněhu a tvoří se sněhové jazyky, vyplývá z dnešních informací policie a silničářů. Sníh v sobotu komplikoval dopravu na silnicích i železnici, byly i výpadky proudu. Na dálnici D1 na Vysočině vznikla po sobotní ranní nehodě kamionu kolona o délce až 20 kilometrů.

3. prosince 2023 7:15 Čas čtení 0:32 Tohle jsou nejmírumilovnější země v roce 2023. Kolikáté je Česko? Tohle jsou nejmírumilovnější země v roce 2023. Kolikáté je Česko?

„Dnes (v neděli) v noci byl slabý provoz, ale žádné komplikace. Ráno mají problémy kamiony na silnicích nižších tříd, D1 je v pohodě. Jinak jsou silnice na některých místech pokryté vrstvou sněhu a jsou na nich sněhové jazyky, takže i dnes vyzýváme k jízdě se zvýšenou opatrností,“ sdělila novinářům krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Od půlnoci do rána eviduje policie jen jednu nehodu, kdy se auto srazilo se zvěří. V sobotu se v kraji stalo kvůli sněhu kolem 50 nehod.

Silničáři vyjeli přes noc se 109 sypači, měli 188 výjezdů. V neděli ráno zase všichni postupně znovu vyjedou.

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji zůstává rozbředlý sníh. Na Orlickoústecku, Chrudimsku a Svitavsku si řidiči musejí dát pozor na silným větrem tvořené sněhové jazyky a místy i závěje. Teploty se v neděli ráno v Pardubickém kraji pohybovaly od minus čtyř do minus osmi stupňů Celsia, uvedli silničáři a meteorologové. Na silnicích se v noci na neděli stala řada nehod.

Hasiči v noci zasahovali u nehody tří osobních aut v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Nehoda se obešla bez zranění. V obci Orel na Chrudimsku sjela dodávka s pečivem do příkopu. V Opatově na Svitavsku hasiči vyprošťovali zapadlý kamion s drůbeží a v Sudislavi nad Orlicí zapadlý sypač. Ráno narazil v Koclířově na Svitavsku řidič traktoru do plotu, uvedla policie.

Řidiči by měli být opatrní na silnici I/11 mezi Suchým Vrchem a Červenovodským sedlem na Orlickoústecku, na které leží vrstva ujetého sněhu. Na nesolených silnicích v Železných horách na Chrudimsku je vrstva sněhu, která je místy zledovatělá. Na dálnicích D35 a D11 v Pardubickém kraji ráno ležely zbytky rozbředlého sněhu.

3. prosince 2023 6:00 Čas čtení 3:18 Vyplatí se pořád jezdit za nákupem jídla do Polska? Jeli jsme to zjistit! Ceny těchto potravin nás šokovaly Vyplatí se pořád jezdit za nákupem jídla do Polska? Jeli jsme to zjistit! Ceny těchto potravin nás šokovaly

Zlínský kraj

V horských oblastech Zlínského kraje se po vydatném sobotním sněžení mohou tvořit na sinicích jazyky a závěje. Silničáři proto nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti. Platí to především pro oblast Vsetínska, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Na ostatních místech kraje leží na silnicích udržovaných chemicky rozbředlá vrstva sněhu, na cestách sypaných drtí je ujetá vrstva sněhu.

Ve vyšších polohách Vsetínska leží na silnicích prvních a druhých tříd nová vrstva sněhu, silničáři silnice pluhují a sypají. Na ostatních vozovkách udržovaných inertním posypem leží souvislá vrstva sněhu, i tam se vozovky nadále pluhují. Kvůli nárazovému větru se místy tvoří sněhové jazyky a závěje. 

Rozbředlý sníh leží také na silnicích Zlínska a Kroměřížska, tam nad ránem ještě správci silnic hlásili silné sněžení. Zvýšená opatrnost je nutná i při cestě po Uherskohradišťsku, kde leží na vozovkách stále rozbředlý sníh po chemickém ošetření. V kraji stále slabě sněží, teploty klesly až k šesti stupňům pod nulou.

Středočeský kraj

Na silnicích ve středních Čechách leží dnes ráno zbytky rozbředlého sněhu, místy se může na vozovce objevit náledí. Oproti sobotě se však situace uklidnila, další sněžení není hlášeno. Kvůli polomům je nadále neprůjezdná silnice druhé třídy u Nosálova na Mělnicku, vyplynulo z informací Ředitelství silnic a dálnic a krajských cestářů.

30. listopadu 2023 14:00 Čas čtení 3:15 FOTO: Filip s bratrem vytvořili atypickou stavbu. Rozpočet 750 tisíc korun jsme si stanovili s růžovými brýlemi, tvrdí FOTO: Filip s bratrem vytvořili atypickou stavbu. Rozpočet 750 tisíc korun jsme si stanovili s růžovými brýlemi, tvrdí

„Dopoledne bude technika ještě určitě vyjíždět, silnice jsou po chemickém ošetření včetně inertního posypu. V sobotu byly teploty nízké a klouzalo to, ale dnes už jsou silnice všude sjízdné,“ řekla ČTK kolem 7:00 pracovnice dispečinku krajské správy a údržby silnic Kamila Černá.

Krajští cestáři vyslali v uplynulých 24 hodinách do terénu veškerou techniku včetně traktorů. Například na Benešovsku bylo ještě dnes ráno nasazeno 40 sypačů a tři traktory.

Hasiči od sobotních 7:00 do 19:00 vyjížděli v regionu ke 278 událostem. Ve 176 případech šlo o odstraňování popadaných stromů nebo větví.

Ústecký a Liberecký kraj

Silnice v Ústeckém a Libereckém kraji jsou v neděli se zvýšenou opatrností sjízdné. Zavřeny jsou pouze úseky, které v zimě cestáři neudržují a je možné je objet. Stále uzavřená je cesta u Holan na Českolipsku, kde brání v provozu spadlý strom. Další strom spadl u Cvikova na Novoborsku. Na horách leží na silnicích ujetá vrstva sněhu, v nížinách je sníh rozbředlý nebo jsou komunikace mokré po chemickém ošetření.

V terénu mají stále silničáři veškerou techniku, protože v regionu na různých místech lehce sněžilo. Dálnice jsou sjízdné bez omezení a silnice první třídy jsou prosolené. Na silnicích druhé a třetí třídy v Jizerských a Krušných horách leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

3. května 2024 6:55 Čas čtení 1:15 PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu?

Od soboty je uzavřen úsek mezi obcemi Holany a Dubá na Českolipsku, kde brání provozu spadlý strom. Hasiči odklízejí spadlý strom také u Cvikova nedaleko Nového Boru.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji nad ránem přestalo sněžit, silnice v regionu jsou až na výjimky s opatrností průjezdné. Uzavřená zůstává podle silničářů vozovka mezi Norberčany a Véskou na Olomoucku, mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem, vyplývá z dnešních informací Ředitelství silnic a dálnic. Na jejich otevření budou pracovat silničáři během dne.

„V současné době je většina vozovek po nočním zásahu po chemickém posypu, zůstává na nich sněhová břečka a během dne je budeme dočišťovat. Na vozovkách ošetřovaných inertně leží ujetá vrstva sněhu mezi třemi až pěti centimetry. Jediná uzavřená zůstává silnice mezi Norberčany a Véskou, jinak je vše sjízdné,“ řekl v neděli ráno ČTK dispečer olomoucké správy silnic.

3. prosince 2023 8:00 Čas čtení 0:20 KVÍZ: Poznáš film od Tarantina podle jedné fotky? KVÍZ: Poznáš film od Tarantina podle jedné fotky?

Se zvýšenou opatrností jsou silnice průjezdné také na severu regionu. I tam silničáři vozovky přes noc sypali, po chemickém posypu zůstává na silnicích rozbředlá vrstva sněhu.

Na Prostějovsku je po vydatném sněžení uzavřena silnice mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem, na vozovkách udržovaných chemicky leží rozbředlý sníh a na cestách sypaných drtí ujetá vrstva sněhu. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti i nadále, a to také kvůli tvorbě sněhových jazyků.

Domů
Sdílet
Diskuse