Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Anna Vondráková
11. března 2024 19:09
Čas čtení 0:39

Konec zákazu prodeje o svátcích, není to svoboda podnikání. Vládě to navrhli dva poslanci ODS

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Konec zákazu prodeje o svátcích, není to svoboda podnikání. Vládě to navrhli dva poslanci ODS
Zdroj: Flickr/lamhkczbb

Návrh v pondělí podali dva poslanci ODS, Jan Bureš a Pavel Staněk. Podle nich stávající zákon zasahuje do svobody podnikání.

Od změny si poslanci slibují i příznivý dopad na podnikatele a státní rozpočet. Není však jisté, zda se jim návrh podaří prosadit. „Já to musím jednoznačně odmítnout. KDU-ČSL nikdy pro toto ruku nezvedne,“ uvedl pro ČTK ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Dodal také, že podle něj postup poslanců ODS nerespektuje koaliční smlouvu. Poslanecké návrhy by měly být podávány až po konzultacích a po souhlasu, nebo aspoň po neutrálním postoji koaličních partnerů. Podobný rozpor uvnitř koalice nedávno vyvolal i ministr Martin Dvořák (STAN), když bez předchozí domluvy jmenoval zmocněnce pro euro. Neshody uvnitř koalice se však podařilo zažehnat a ani nyní žádná větší krize nehrozí.

V momentální podobě zákon zakazuje prodejnám nad 200 metrů čtverečních prodávat na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít obchody otevřeno do 12 hodin v poledne. Zákon odolal návrhům na zrušení již v minulosti. V roce 2019 sněmovna jen vyňala ze zákazu velkoobchody. Návrh nyní projedná vláda.

Domů
Sdílet
Diskuse