Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
28. dubna 2024 9:33
Čas čtení 0:43

V Česku je znovu saharský prach. Jak ovlivní teploty?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V Česku je znovu saharský prach. Jak ovlivní teploty?
Zdroj: Unsplash/Henry Dick/volně k užití

Počasí v Česku dnes opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly meteorologické modely. Může tak snížit očekávané maximální teploty, které se dnes mají pohybovat okolo 25 stupňů.

Na síti X o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Saharský prach se do Česka letos dostal již několikrát, o velikonočním víkendu byl kvůli němu dokonce na většině území vyhlášen smogový stav.

Prach se dnes do ČR dostává od jihozápadu původně až ze severozápadních oblastí Sahary. „Tentokrát se nachází ve vysoké a střední oblačnosti, která je výrazně rozsáhlejší a mohutnější, než odhadovaly numerické modely,“ uvedl ČHMÚ. Například v Plzni mělo ráno být jasno. „Ve skutečnosti se ale od jihozápadu již částečně zatahuje vysokou a střední oblačností,“ podotkli meteorologové.

Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států.

Letos se saharský prach dostal do Česka už na konci února. Ve dnech 30. března až 2. dubna pak byla koncentrace prachových částic natolik vysoká, že byla vyhlašována smogová situace. Prach měl vliv i na výkon solárních elektráren. Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní. Řešením přitom nebylo ani mechanické očištění zařízení, protože by je mohlo poškodit. Pomohl až déšť.

Domů
Sdílet
Diskuse