Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
TASR
1. června 2024 11:20
Čas čtení 0:55

Rusové pravděpodobně kyberneticky napadli polskou tiskovou agenturu. Vytvořili falešný článek o vojenské mobilizaci, tvrdí Poláci

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené

Ve falešné mobilizační zprávě autor tvrdil, že polský premiér Donald Tusk oznámil částečnou mobilizaci od 1. července.

Polskou tiskovou agenturu PAP v pátek pravděpodobně zasáhl ruský kybernetický útok, uvedl mluvčí ministra pro koordinaci tajných služeb Jacek Dobrzyński poté, co se v jejím zpravodajství objevil falešný článek o vojenské mobilizaci.


„Vzhledem k pravděpodobnému ruskému kybernetickému útoku na Polskou tiskovou agenturu a zveřejnění dezinformace o údajné mobilizaci v Polsku přijaly ABW (Agentura pro vnitřní bezpečnost) a ministerstvo pro digitální záležitosti rychlá opatření,“ napsal Dobrzyński na síti X.


Ve zprávě, která se v agentuře objevila dvakrát, autor tvrdil, že polský premiér Donald Tusk oznámil částečnou mobilizaci od 1. července.

Vladimir Putin, 21. září 2022.
Vladimir Putin, 21. září 2022. Zdroj: TASR/AP

Obsah poplašné zprávy

„200 tisíc polských občanů, bývalých vojáků i běžných civilistů bude povoláno k povinné vojenské službě,“ tvrdil článek. „Všichni povolaní budou posláni na Ukrajinu,“ tvrdil obsah zprávy.


Nepravdivost zprávy potvrdil i polský ministr pro digitální záležitosti Krzysztof Gawkowski. „Celé to vypadá jako kybernetický útok a plánovaná dezinformace,“ napsal Gawkowski na platformě X.


Polský ministr dodal, že vše nasvědčuje tomu, že jde o kybernetický útok z ruské strany, jehož cílem je šířit dezinformace před volbami do Evropského parlamentu a „paralyzovat společnost“.

Podobný případ i v Česku 

Ruské velvyslanectví ve Varšavě uvedlo, že o incidentu neví, a odmítlo se k němu blíže vyjádřit. Podle vedoucího kanceláře polského premiéra Jana Grabiece vyšetřují incident speciální polské orgány.


Podobný útok zaznamenala v dubnu i Česká tisková kancelář (ČTK), když hackeři zveřejnili dva falešné texty, podle nichž česká zpravodajská služba zabránila atentátu na zvoleného slovenského prezidenta Petera Pellegriniho.

Domů
Sdílet
Diskuse