Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Kateřina Viková
8. května 2023 10:45
Čas čtení 0:55

Nákupy ve státní svátek: Některé obchody mají ze zákona zavřeno, odkud ale nepřijdeš s prázdnou?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Nákupy ve státní svátek: Některé obchody mají ze zákona zavřeno, odkud ale nepřijdeš s prázdnou?
Zdroj: Pexels.com

V pondělí 8. května si v Česku připomínáme Den vítězství, tedy konec 2. světové války v Evropě. Jak mají obchody otevřeno v tento státní svátek?

Jelikož je pondělí 8. května 2023 podle zákona státním svátkem, musí mít obchody s plochou nad 200 m² zavřeno.

Zákon o zavřených obchodech na svátky neplatí u těchto výjimek:
1. prodejny menší než 200 m²
2. čerpací stanice
3. lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních
4. prodejny například na letištích nebo vlakových a autobusových nádražích
5. prodej během vyhlášeného stavu nebezpečí nebo nouzového stavu, během vyhlášeného stavu války a během ohrožení státu

A jak je to u konkrétních obchodů?

Prodejny Tesco Express, které jsou většinou menší než 200 m², mohou mít 8. května 2023 otevřeno bez omezení. Klasické velké hypermarkety Tesco pak musí mít 8. května 2023 zavřeno.

8. května 2023 9:00 Čas čtení 1:02 Zkouší si tě rodiče z významných dnů? Až se tě dnes zeptají, co je za den, budeš vědět Zkouší si tě rodiče z významných dnů? Až se tě dnes zeptají, co je za den, budeš vědět

Z dalších velkých supermarketů budou 8. května kompletně zavřeny všechny pobočky Kauflandu, Globusu, Penny Marketu, Lidlu a Billy. Žádný z těchto řetězců totiž v Česku nemá prodejnu s plochou menší než 200 metrů čtverečních.

Jelikož má Albert v Česku supermarkety i hypermarkety, je to v tomto případě s otvíracími dobami o něco složitější. Některé supermarkety jsou menší než 200 m², ty tedy mohou mít otevřeno i 8. května 2023, jiné svou rozlohou překračují limit, a tak musí mít zavřeno.

5. května 2023 8:30 Čas čtení 0:18 KVÍZ: Kde je nejvíce hradů a které země tvořily Jugoslávii? Otestuj své znalosti o Evropě KVÍZ: Kde je nejvíce hradů a které země tvořily Jugoslávii? Otestuj své znalosti o Evropě

V Den vítězství zůstanou zavřené i hobbymarkety jako Bauhaus, Baumax, OBI nebo oblíbený prodejce nábytku IKEA. Nakoupit v těchto obchodech však můžeš online. A stejné je to i s nákupem potravin. Nemáš jistotu, že má tvůj nejbližší market pod 200 m²? U online prodejců potravin se tím nemusíš trápit.

Domů
Sdílet
Diskuse