Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
9. ledna 2024 v 8:41
Čas čtení 1:32

Masový vrah Breivik není spokojen s podmínkami za mřížemi. Tvrdí, že porušují jeho lidská práva

Kategorie:
Uložit Uložené
Masový vrah Breivik není spokojen s podmínkami za mřížemi. Tvrdí, že porušují jeho lidská práva
Zdroj: TASR/AP

Anders Behring Breivik zabil 22. července 2011 v Oslu 77 lidí.

Masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 zabil 77 lidí, se v pondělí dostavil k soudu v souvislosti se žalobou, kterou podal na Norsko kvůli podmínkám na samotce.


Čtyřiačtyřicetiletý Breivik dorazil na slyšení do věznice Ringerike v tmavém obleku a s oholenou hlavou. Na rozdíl od předchozích slyšení se při příchodu vyhnul provokativním gestům.

8. ledna 2024 v 8:00 Čas čtení 4:16 Sexuální predátor mu měl zneužít malého syna. UFC bojovník se mu drsně pomstil, teď mu hrozí doživotí Sexuální predátor mu měl zneužít malého syna. UFC bojovník se mu drsně pomstil, teď mu hrozí doživotí

Pravicový extremista je už více než 11 let vězněn odděleně od ostatních vězňů v různých zařízeních se zvýšenou ostrahou. Tvrdí, že prodlužování jeho izolace je porušením článku 3 Evropské úmluvy o lidských právech, který zakazuje „nelidské a ponižující“ zacházení.


Breivikův právník Oystein Storrvik v dokumentech připojených k žalobě uvedl, že „dlouhá doba izolace a absence smysluplné interakce způsobily Breivikovi (psychické) utrpení, včetně toho, že má nyní sebevražedné sklony“. „Je závislý na antidepresivech Prozac, aby byl schopen ve vězení přežít,“ dodal.

Breivik
Zdroj: TASR/AP


Podle právníka jsou jediným Breivikovým osobním kontaktem setkání s dalšími dvěma vězni, s nimiž se pod přísným dohledem vídá jednou za dva týdny na jednu hodinu, a také jeho schůzky s vězeňským personálem.

S odvoláním na další článek Evropské úmluvy o lidských právech, který zaručuje právo na korespondenci, Breivik také požádal o zmírnění omezení psaní dopisů lidem mimo vězení. Pravicový extremista již podal několik žalob na norskou vládu, v nichž si stěžoval na porušování svých práv a podmínek výkonu trestu.

Žádost o propuštění soud zamítl

Při útocích 22. července 2011 Breivik nejprve nastražil bombu ve vládní čtvrti v hlavním městě Oslu. Při tomto výbuchu zahynulo osm lidí. Asi o dvě hodiny později zahájil palbu na účastníky letního tábora pořádaného mládežnickou organizací vládnoucí Strany práce na ostrově Utöya a zastřelil 69 lidí.

2. května 2024 v 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Jako motiv svého činu uvedl nesouhlas s multikulturalismem a podporu imigrace ze strany norské vlády. Breivik byl v roce 2012 odsouzen ke 21 letům vězení. To je v Norsku maximální možný trest, který však může být prodloužen na neurčito, pokud odsouzený stále představuje hrozbu pro společnost.

Breivik mohl poprvé požádat o podmínečné propuštění až po deseti letech. Jeho první takovou žádost však soud loni v únoru zamítl s odůvodněním, že i po propuštění by mohl představovat potenciální hrozbu.

Breivik má ve věznici přístup do několika místností ve dvou patrech, včetně kuchyně, obývacího pokoje s herní konzolí a místnosti na cvičení, uvedla norská tisková agentura NTB. Vedení věznice také vyhovělo jeho žádosti o domácího mazlíčka tím, že mu poskytlo tři andulky.

Domů
Sdílet
Diskuse