Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vincenc Novák
31. března 2024 v 14:15
Čas čtení 1:02

Dnes je Mezinárodní den transgender viditelnosti. V Česku čelí trans lidé lhostejnosti, diskriminaci i politickému nezájmu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Dnes je Mezinárodní den transgender viditelnosti. V Česku čelí trans lidé lhostejnosti, diskriminaci i politickému nezájmu
Zdroj: Unsplash/Daniel James/na voľné použitie

Cílem Mezinárodního dne transgender viditelnosti je boj za rovnost a sociální přijetí. Česko v tomto směru stále zaostává. Organizace Trans*parent už letos adresovala předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS) otevřený dopis, který podepsaly tisíce lidí.

Organizace chce prostřednictvím dopisu upozornit na nerovné podmínky, diskriminaci a problémy, kterým musí transgender osoby v českém prostředí čelit. Jedním z nich jsou také povinné kastrace, které jsou podmínkou pro získání úřední změny pohlaví. Mezi signatáři je mimo jiné více než 4 200 trans osob a desítka neziskových organizací.

26. ledna 2024 v 10:10 Čas čtení 0:48 Další ostuda pro Česko. Podmínka kastrace při úřední změně pohlaví čelí ostré kritice Další ostuda pro Česko. Podmínka kastrace při úřední změně pohlaví čelí ostré kritice

„Trans lidé v Česku stále čelí nehumánní zákonné podmínce kastrace, pokud si chtějí úředně obstarat nové doklady,“ říká předseda Trans*parentu Viktor Heumann, který upozornil na fakt, že tato podmínka je stále v platnosti, přestože se ji již před rokem zavázalo ministerstvo spravedlnosti zrušit. 

„Nerozumíme, proč to tak dlouho trvá a proč se vláda rozhodla být raději terčem kritiky ze strany mezinárodních institucí a předmětem soudních sporů než něco reálně změnit,“ doplňuje. 

Česko porušuje lidská práva 

Česká vláda přitom svojí nečinností v této otázce dlouhodobě porušuje mezinárodní úmluvy o lidských právech a narušuje základní právo na integritu a rovnost svých občanů. Článek 8 Evropské úmluvy o lidských právech, které je Česko součástí, označuje vynucování lékařských úkonů typu sterilizace za porušení základního práva na fyzickou integritu a zdraví.

26. března 2024 v 17:21 Čas čtení 0:42 Ředitel katolického gymnázia v Praze zrušil přednášku trans aktivistky Ředitel katolického gymnázia v Praze zrušil přednášku trans aktivistky

V březnu se Česko stalo terčem kritiky ze strany komisařky pro lidská práva při Radě Evropy Dunji Matovič, která připomněla, že jednotlivé členské státy mají primární odpovědnost za odstranění překážek, kterým trans lidé čelí. 

Trans*parent také připomíná, že Fialova ODS je jedinou vládní stranou, která brzdí politická jednání. Představitelé ostatních koaličních stran se přitom již dříve nechali slyšet, že legislativní změnu za určitých podmínek podporují. Se současnou podmínkou kastrace je podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví nespokojeno až 90 procent trans osob, které v Česku žijí. 

Domů
Sdílet
Diskuse