Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kristýna Dobiášová ČTK
22. dubna 2023 14:55
Čas čtení 0:39

V neděli můžeš na obloze vidět meteorický roj Lyridy. Kdy je nejlepší čas na pozorování?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V neděli můžeš na obloze vidět meteorický roj Lyridy. Kdy je nejlepší čas na pozorování?
Zdroj: Unsplash/Arthur Debons Guffroy/volně k užití

Čeká nás krásné vesmírné divadlo. Meteorologové řekli, kdy a kde sledovat meteorický roj.

V neděli v časných ranních hodinách bude k vidění meteorický roj Lyridy. Podle astronomů jsou letos pro jeho pozorování ideální podmínky. Sledování roje nebude rušit svit Měsíce. Zahlédnout bude možné asi jen 15 meteorů během maxima roje, takže Lyridy nenabízejí takový zážitek jako třeba Perseidy s desítkami meteorů za hodinu, informuje ČTK.

22. dubna 2023 13:00 Čas čtení 0:09 Velký vesmírný kvíz: Co víš o hvězdách, planetách nebo měsících? Velký vesmírný kvíz: Co víš o hvězdách, planetách nebo měsících?

Například astronomové ze Slezské univerzity v Opavě uvádějí, že vrchol Lyrid bude kolem 03:00 v neděli. Tehdy bude místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, vysoko nad obzorem. Vidět bude podle nich během maxima roje asi deset až 15 meteorů.

Jak Lyridy pozorovat?

„Roj se vyplatí sledovat od druhé hodiny ranní do rozbřesku, a to daleko od měst, ideálně v horách nebo na vyvýšených místech s dokonalým výhledem, neboť meteory vylétají ve směru od souhvězdí Lyry prakticky kdekoliv na obloze,“ doporučují astronomové. Z měst podle nich prakticky nemá význam roj sledovat kvůli světelnému smogu.

19. dubna 2023 6:00 Čas čtení 3:18 Ani ty, ani Teri Hodanová nemusíte žít jako Greta Thunberg, abyste v péči o klima nebyli za pokrytce Ani ty, ani Teri Hodanová nemusíte žít jako Greta Thunberg, abyste v péči o klima nebyli za pokrytce

Pro fotografování roje doporučují astronomové použít stativ a několikasekundové expozice. Výhodu podle nich budou mít také fotografové se širokoúhlým objektivem.

Domů
Sdílet
Diskuse