Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková ČTK
18. května 2023 17:31
Čas čtení 0:57

Bývalý hejtman David Rath je propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Bývalý hejtman David Rath je propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu v kauze manipulací při zadávání zakázek o rok prodloužil dřívější 7letý trest.

„Ve čtvrtek minulý týden Městský soud v Brně rozhodl o jeho (Rathově) propuštění. Státní zástupce si ponechal lhůtu ke stížnosti, která uplynula v pondělí,“ sdělil ČTK politikův advokát Roman Jelínek. Bývalý hejtman byl proto následující den propuštěn.

„Plán je jednoduchý, čeká mě dost práce,“ vyjádřil se Rath. Svaz pacientů ČR chce bývalého politika do konce května jmenovat pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Působí též jako lékař na Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice. Vězeňská služba také podle mluvčí Markéty Prunerové s Rathem jedná o tom, že by na částečný úvazek léčil v pražských věznicích.

Na úplatcích za zmanipulované zakázky si přišli na miliony korun

Rath si nejprve odpykal 3,5 roku z prvního trestu, který dostal v první větvi korupční kauzy. Soud ho podmíněně propustil v lednu 2021. Po roce se však někdejší politik musel kvůli prodloužení trestu do věznice vrátit.

Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužily soudy tresty na osm let vězení. Trojice dostala rovněž vysoké peněžité tresty.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Obžalobě v druhé části případu čelila i největší česká stavební společnost Metrostav, které soud spolu s její dceřinou firmou uložil zákaz plnění veřejných zakázek na tři roky. Rath, Kottovi i stavební společnost se proti verdiktu odvolali. Rozhodnutí tak bude ještě přezkoumávat Nejvyšší soud.

Domů
Sdílet
Diskuse