Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Kateřina Viková TASR
3. července 2023 v 12:15
Čas čtení 0:52

Přiznání ruského parlamentu: Máme v zemi 700 tisíc ukrajinských dětí. Některé byly odvlečeny násilně, upozorňují USA

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Přiznání ruského parlamentu: Máme v zemi 700 tisíc ukrajinských dětí. Některé byly odvlečeny násilně, upozorňují USA
Zdroj: FOTO TASR - Roman Hanc

Rusko převezlo na své území již přibližně 700 000 dětí z oblastí bojů na Ukrajině. V neděli pozdě večer to řekl Grigorij Karasin, šéf mezinárodního výboru ruské Rady federace, horní komory ruského parlamentu. Informuje o tom TASR.

„Za poslední roky u nás našlo útočiště 700 000 dětí, které uprchly před bombardováním a ostřelováním z konfliktních oblastí na Ukrajině,“ napsal šéf mezinárodního výboru Karasin na platformě Telegram.

3. července 2023 v 11:44 Čas čtení 0:52 Rusko prozradilo, co udělá s armádou po stažení Prigožinových wagnerovců z Ukrajiny. Tisíce mužů po rebelii přestaly bojovat Rusko prozradilo, co udělá s armádou po stažení Prigožinových wagnerovců z Ukrajiny. Tisíce mužů po rebelii přestaly bojovat

Moskva tvrdí, že děti zachraňuje, podle Kyjeva byly nelegálně deportované 

Moskva tvrdí, že z Ukrajiny na ruské území přiváží sirotky a děti, které zůstaly opuštěné v oblastech bojů, čímž jim zajišťuje potřebnou ochranu. Podle Kyjeva byly však mnohé děti nezákonně deportovány, přičemž Spojené státy tvrdí, že tisíce dětí byly ze svých domovů odvezeny násilně. Většina přesunů se uskutečnila na začátku války, kterou Rusko spustilo loni v únoru. 

USA ještě v červenci odhadly, že Rusko z Ukrajiny „násilně deportovalo“ 260 tisíc dětí. Ukrajinské ministerstvo pro integraci okupovaných území uvádí, že v současnosti se za nezákonně deportovaných považuje 19 492 ukrajinských dětí.

Rusko láká děti na letní tábory, ale běžně je i unáší 

Ruské autority děti lákají třeba na letní tábory, ze kterých se ale nevrací, nebo je za hranice posílají blízcí, kteří se tak snaží vydělat peníze na pěstounské péči. Výjimkou však není ani to, že jsou děti unesené z internátních škol a dětských domovů nebo byly odděleny od svých rodičů při procesu filtrace. Statistiku o deportovaných dětech vede úřad v rámci ukrajinské vlády, který provozuje stránku Children of War. Reálné číslo zmizelých či unesených dětí je však pravděpodobně vyšší.

Domů
Sdílet
Diskuse