Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
25. prosince 2023 11:40
Čas čtení 0:57

Lipavský: Rusko si brousí zuby i na Česko. Pokud padne Ukrajina, budeme mít válku blízko hranic

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Lipavský: Rusko si brousí zuby i na Česko. Pokud padne Ukrajina, budeme mít válku blízko hranic
Zdroj: TASR

Hlavní výzvou je držet Rusko co nejdál od hranic Česka. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Musíme si uvědomit, že na Ukrajině brzdíme ruskou imperiální expanzi, která si brousí zuby i na region střední Evropy, na baltské země,“ uvedl Lipavský. V důsledku toho Finsko vstoupilo do Severoatlantické aliance (NATO) a Švédsko je blízko členství.

Pomoc Ukrajině, ať už je vojenská, humanitární, finanční, politická i morální, je podle něj i ve prospěch evropské bezpečnosti.

„Pokud Ukrajina padne, tak budeme čelit Rusku o něco blíže – doslova na hranicích Evropské unie, velice blízko k Česku, a to nesmíme připustit,“ dodal.

23. listopadu 2023 8:00 Čas čtení 7:00 „Někdy toho mám plné zuby. Ale nemám pocity méněcennosti.“ S nejmladším členem české vlády tak nějak... o něm „Někdy toho mám plné zuby. Ale nemám pocity méněcennosti.“ S nejmladším členem české vlády tak nějak... o něm

Únava z války, o které se často hovoří, se podle Lipavského projevuje různými způsoby. „Nicméně pokud by snad platilo, že budeme unaveni naší vlastní bezpečností, tak ztrácíme i naši svobodu a suverenitu,“ podotkl ministr. Za důležité považuje i vysvětlovat veřejnosti nutnost podpory Ukrajiny.

Shoda EU je těžká

Nedávné jednání Evropské rady podle Lipavského ukázalo, že evropské státy jsou schopny se dohodnout. „I když jsme byli svědky toho, že Maďarsko některé věci dlouho blokovalo, některé ještě blokuje,“ řekl. Kvůli maďarskému vetu se summit EU neshodl na podobě revize dlouhodobého unijního rozpočtu na léta 2021 až 2027, která by zohlednila potřebu dlouhodobé podpory Ukrajiny bránící se ruské agresi a další aktuální potřeby.

„V Evropě pravidelně všem říkám, že naší hlavní výzvou je držet Rusko co nejdál od našich hranic. K tomu musí směřovat naše politika. Debaty nejsou jednoduché, nicméně vidíme, že ve výsledku se evropské země jsou schopny domluvit,“ řekl Lipavský.

Věří, že shoda nakonec bude nalezena na mimořádném summitu 1. února.

Domů
Sdílet
Diskuse