Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
8. února 2024 15:30
Čas čtení 1:35

Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Česká národní banka snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
Zdroj: Wiki Commons/Jklamo/volně k užití

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas.

Čtvrteční rozhodnutí znamená, že centrální banka zrychlila uvolňování měnové politiky, se kterým začala v prosinci snížením sazeb o čtvrt procentního bodu. Nynější sazba je na nejnižší úrovni od června 2022. Analytici snížení sazeb očekávali, rozcházeli se ale v odhadu, jak výrazný pokles bude. Uvedla to ČTK.

8. února 2024 13:35 Čas čtení 1:19 Experti varují před oblíbenou nákupní aplikací, pro některé mobily je prý bezpečnostním rizikem (Aktualizováno) Experti varují před oblíbenou nákupní aplikací, pro některé mobily je prý bezpečnostním rizikem (Aktualizováno)

Tisková konference po jednání rady se uskuteční v 15:45. Guvernér ČNB Aleš Michl na ní představí důvody dnešního rozhodnutí i novou makroekonomickou prognózu, o kterou se bankovní rada při nastavení úrokových sazeb opírala.

Vedle základní úrokové sazby snížila bankovní rada i lombardní a diskontní úrokovou sazbu. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, je nově 7,25 procenta. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, klesla na 5,25 procenta.

Analytici snížení sazeb očekávali. Podle nich pro to hovoří útlum ekonomiky i slábnoucí inflace. Údaje o inflaci za leden sice zatím ještě nejsou známy, dosavadní čísla z ekonomiky ale podle analytiků naznačují, že by se měla pohybovat kolem tří procent. V prosinci byla meziroční inflace 6,9 procenta.

8. února 2024 14:15 Čas čtení 0:50 Není možné, aby měli všichni lidé stejná práva, řekl podle ČT Blažek. Dezinterpretace, reagoval ministr Není možné, aby měli všichni lidé stejná práva, řekl podle ČT Blažek. Dezinterpretace, reagoval ministr

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Zároveň ale při vyšších úrocích roste zhodnocení vkladů na účtech.

Analytici: ČNB snížila sazby o půl bodu kvůli přesvědčení, že inflace slábne

Centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu kvůli svému přesvědčení, že inflace v Česku rychle slábne. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Reagovali tak na fakt, že bankovní rada ČNB dnes snížila základní úrokovou sazbu.

„ČNB se rozhodla pokles sazeb mírně uspíšit. A to patrně z důvodu, že se zvýšila jistota centrálních bankéřů týkající se poklesu inflace v letošním roce, a tudíž i potřeba měnovou politiku začít uvolňovat,“ řekl ČTK analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Analytici byli ohledně dnešního jednání rozpolcení s poklesem o 25 či 50 bodů. V tržních úrokových sazbách byl však „zaceněn“ pokles o 50 bodů, samotné rozhodnutí ČNB by tak nemělo na trzích způsobit výraznější změny, dodal.

7. února 2024 12:15 Čas čtení 0:42 Nejoblíbenější holka v Alianci. Ministryně Černochová spouští prodej trička, které darovala Babišovi Nejoblíbenější holka v Alianci. Ministryně Černochová spouští prodej trička, které darovala Babišovi

„Bankovní rada přistoupila k razantnějšímu snížení úroků navzdory nedávnému oslabení koruny a též navzdory tomu, že dosud není k dispozici velmi důležitá statistika inflace za letošní leden,“ doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. S potřebou rychlejšího uvolňování měnové politiky podle něj zřejmě pracuje čerstvá prognóza z dílny centrální banky, jež bude prezentována na dnešní odpolední tiskové konferenci bankovní rady.

Domů
Sdílet
Diskuse