Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
TASR
5. května 2024 15:23
Čas čtení 0:38

Izrael nemůže akceptovat požadavek Hamásu na ukončení války, tvrdí Netanjahu

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Izrael nemůže akceptovat požadavek Hamásu na ukončení války, tvrdí Netanjahu
Zdroj: AP Photo/Ariel Schalit

Izrael je však prý ochoten přerušit boje v Pásmu Gazy, aby zajistil propuštění rukojmích, které Hamás stále zadržuje.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského militantního hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmích. Znamenalo by to totiž podle něj, že Hamás zůstane u moci a bude dále ohrožovat Izrael.


„Izrael toto nemůže akceptovat. Nejsme připraveni přijmout situaci, v jejímž rámci mohou bataliony Hamásu vyjít ze svých bunkrů, převzít opět kontrolu nad Gazou, znovu vybudovat svou vojenskou infrastrukturu a vrátit se k ohrožování občanů Izraele,“ řekl Netanjahu členům svého kabinetu. Zároveň uvedl, že by to pro Izrael představovalo porážku.


Izrael je však podle premiéra ochoten boje v Pásmu Gazy přerušit, aby zajistil propuštění rukojmích, které Hamás stále zadržuje. Předpokládá se, že v Gaze je stále asi 130 rukojmích. Někteří z nich však podle Izraele v zajetí zemřeli.


Politický vůdce Hamásu Ismáíl Haníja přitom izraelského premiéra v neděli obvinil z toho, že sabotuje snahy zprostředkovatelů v probíhajících jednáních o příměří. Podle něj se Netanjahu také stále snaží „nacházet omluvy pro pokračování agrese a rozšiřování okruhu konfliktu“.

Domů
Sdílet
Diskuse