Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
ČTK
1. června 2024 7:38
Čas čtení 0:58

ANO a SPD vetovaly novelu, která prodejcům zbraní ukládala povinnost hlásit nebezpečné nákupy

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
ANO a SPD vetovaly novelu, která prodejcům zbraní ukládala povinnost hlásit nebezpečné nákupy
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Povinnost prodejců zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy už od letošního července zavedena nebude, stejně jako možnost policie zajistit zbraně jejich podezřelým držitelům.

Možnost zrychleného schválení této dílčí novely, kterou navrhla vláda v reakci na prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, dnes vetovaly opoziční frakce ANO a SPD. Dolní parlamentní komora se k předloze vrátí nejdříve na červnové schůzi.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová zdůvodnila veto možnou kolizí ústavního práva státu chránit bezpečnost a práva občanů na ochranu obydlí kvůli právu policie zajistit zbraně. „Vždy je potřeba hledat ten správný kompromis při vyvážení ústavou chráněných práv,“ uvedla Schillerová.

31. května 2024 14:37 Čas čtení 0:34 Muž v Německu brutálně pobodal známého aktivistu. Policie útočníka zneškodnila Muž v Německu brutálně pobodal známého aktivistu. Policie útočníka zneškodnila

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) namítal, že tato debata byla vedena už při schvalování nového zbraňového zákona. Ten povinnost zavádí až od roku 2026 kvůli nutnosti propojení zbraňového registru s dalšími. Dílčí novela stávajícího zákona by měla přijetí obou opatření uspíšit na základě předchozí dohody parlamentních frakcí.

Předmětem sporu bylo ustanovení, podle něhož by policie mohla nově zajistit zbraně i v případech, kdy je orgánem veřejné moci upozorněna, že „držitel zbraní může představovat vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost“. Rakušan odmítl tvrzení opozice, že by dílčí novela nad rámec budoucího a již přijatého zákona rozšiřovala možnost zabavit i airsoftové zbraně nebo vzduchovky.

Nový zákon o zbraních a střelivu také například zkracuje lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let, zahrnuje také možnost policie nařídit kdykoli tuto prohlídku. Ošetřující lékaři mají získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabyde norma účinnosti až od přespříštího roku.

Domů
Sdílet
Diskuse