Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Kristýna Dobiášová ČTK
6. května 2023 12:18
Čas čtení 0:34

Zemřela disidentka a novinářka Petruška Šustrová. Bylo jí 75 let

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Zemřela disidentka a novinářka Petruška Šustrová. Bylo jí 75 let
Zdroj: Wikimedia Commons/Nela Klajbanová

Petruška Šustrová se proti totalitě postavila už během studia na Univerzitě Karlově.

Ve věku 75 let zemřela v noci na dnešek disidentka, publicistka a překladatelka Petruška Šustrová. Uvedl to dnes server Lidovky.cz. Právě pro Lidové noviny Šustrová po mnoho let psala sloupky. Informaci o úmrtí Šustrové následně potvrdil Radiožurnálu předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

6. května 2023 11:03 Čas čtení 0:38 Sleduj živě: Začíná slavnostní korunovace Karla III. Jaký je program? Sleduj živě: Začíná slavnostní korunovace Karla III. Jaký je program?

Již v mládí se Šustrová střetla s komunistickým režimem a skončila ve vězení. Později se stala signatářkou a jednou z mluvčích Charty 77. Po konci totality krátce působila na ministerstvu vnitra, poté byla novinářkou a rovněž členkou rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Šustrová se totalitě postavila během studia

Proti totalitě se Šustrová postavila již během studia na Univerzitě Karlově. V roce 1968 založila s přáteli Hnutí revoluční mládeže, které spojoval odpor proti tehdejší situaci v Československu. Kvůli činnosti v hnutí pak strávila dva roky za mřížemi a kvůli perzekucím režimu byla dlouho bez práce. Později se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou.

Domů
Sdílet
Diskuse