Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
ČTK
11. července 2023 11:51
Čas čtení 1:04

8 a půl milionu fejkových Marlboro: Česká celní správa se spojila se sousedy a rozprášila mezinárodní gang výrobců cigaret

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
8 a půl milionu fejkových Marlboro: Česká celní správa se spojila se sousedy a rozprášila mezinárodní gang výrobců cigaret
Zdroj: Pixabay

Zásah byl součástí společného postupu českých, polských a slovenských celníků proti výrobcům nelegálních tabákových výrobků. Informuje o tom ČTK.

Čeští celníci zadrželi v květnu 13 osob kvůli nelegální výrobě cigaret. Zadržení způsobili daňový únik na spotřební dani přes 111 milionů korun, řekl dnes na tiskové konferenci zástupce ředitele sekce Pátrání Generálního ředitelství cel Michal Šimůnek. 

Podle Šimůnka dostali čeští celníci tip na nelegální továrnu na cigarety na Královéhradecku od polských kolegů. Při zásahu zajistili 8,5 milionu cigaret, většinou to byly padělky značky Marlboro. Celníci také na místě zabavili 22 tun tabáku či stroj schopný vyrábět až 2500 cigaret za minutu. Zajistili také finanční prostředky v celkové hodnotě 4,5 milionu korun a luxusní vozidla v hodnotě zhruba deseti milionů korun.

11. července 2023 11:11 Čas čtení 1:07 Tropy v Česku: Teplotní rekordy padají už třetí den po sobě, kam až se vyšplhá rtuť teploměru? Tropy v Česku: Teplotní rekordy padají už třetí den po sobě, kam až se vyšplhá rtuť teploměru?

Přímo při zásahu zajistili 11 osob, další dvě následně. Všichni zadržení byli cizinci, z toho pět občanů Ukrajiny, sedm občanů Gruzie a jeden Litevec. Skupina je vyšetřována pro trestný čin krácení daně a trestný čin padělání, hrozí jí až osm let vězení.

Vyšetřování v Česku začalo na základě šetření polských celníků, kteří odhalili přeshraniční aktivity tamních nelegálních výrobců cigaret. V Polsku bylo zadrženo 17 lidí, celníci zajistili 70 tun surového tabáku a 13 milionů nelegálních cigaret. Daňový únik vyčíslili na 75 milionů zlotých (400 milionů korun).

Součástí koordinovaného postupu byl i zásah slovenských celníků, kteří odhalili nelegální výrobu cigaret v okrese Bardejov. Na místě odhalili jednu kompletní linku na výrobu cigaret a jednu rozestavěnou, zajistili tunu surového tabáku a 7,5 milionu cigaret. Zadrželi sedm lidí, kteří se dopustili daňového úniku za milion eur (23,8 milionu korun).

10. července 2023 19:06 Čas čtení 1:28 Útočník v Číně napadl ve školce děti nožem. Tři zemřely Útočník v Číně napadl ve školce děti nožem. Tři zemřely

Generální ředitel Generálního ředitelství cel Marek Šimandl řekl, že současný případ ukazuje na význam mezinárodní celní spolupráce. „Bohužel vzhledem k současné ekonomické situaci lze očekávat, že nárůst tohoto typu kriminality bude narůstat,“ řekl.

Domů
Sdílet
Diskuse